Invisalign Tedavisi Nedir?

Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign, dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi olanağını sunan invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.25 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

Doktorunuz diş yapınızı ağız içi 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktaracaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.25 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?

Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilirsiniz.

Herkes invisalign yaptırabilir mi?

Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir.

Invisalign tedavisinin en büyük avantajı nedir?

Invisalign’in en önemli özelliği, günlük yaşamınızı olumsuz anlamda kesinlikle etkilemiyor olmasıdır. Öncelikle, Invisalign ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi süresince istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz. Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz. Tedavi teller kullanmadan yapıldığı için diş temizliği daha kolay yapılabilmektedir. Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir.

Invisalign tedavisinde ağrım olacak mı?

Dişlerin hareket edebilmesi için kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra alışacaktır

Invisalign tedavimde kontrollerim ne sıklıkta olacak?

Kontrolleriniz ayda bir olacaktır. Her kontrolde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz ortalama 10 aylık bir süreye denk gelecektir.

Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?

Şeffaf plakları günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir. Onun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?

Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak ææşeyler içerken çıkartmanız önerilir. Invisalign plakları termoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

İnsanlar ağzımdaki invisalign plaklarını fark eder mi?

Tedavi olan hastalarımızdan aldığımız geri dönüşler kendileri söylemediği sürece kimsenin ağızlarında bir plak olduğunu fark etmediği yönünde. Bir çok hasta yemek yerken çıkartıldığında arkadaşların “ağzında bir şey mi vardı senin?” diye tepki aldığını söyler.

Invisalign tedavisi konuşmamı etkiler mi?

1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsiniz.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign (şeffaf plak) ile mi tedavi daha kısa sürer?

Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Fakat invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.
Invisalign tedavisi yani telsiz ortodontik tedavi görenlerin tedavinin ne zaman biteceği şeklinde bir kaygıları olmamaktadır.

Invisalign tedavi ücretleri pahalı mıdır?

Invisalign tedavi ücretleri problemin düzelmesi için yapılacak diş hareket miktarına, kullanılacak plak sayısına, tedavi süresine göre 6.500 – 19.500 TL arasında değişmektedir.

Invisalign tedavisini her hekim yapabilir mi?

Invisalign tedavisini yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekir. Invisalign tedavisini mutlaka bir ortodonti uzmanının yapması gerekir. Invisalign tedavisinin Türkiye’ de yapan ortodonti uzmanlarının listesini https://www.invisalign.com.tr/find-a-practitioner adresinden bulabilirsiniz.

Invisalign tedavime hemen başlayabiliyor muyum?

Ağız içi taramanızın yapılması, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip gümrükten geçmesi ortalama 1 ay sürer. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu (zaman dahil) bellidir.

Invisalign tedavimden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?

Invisalign tedavisine başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş olması, diş taşlarının temizlenmiş olması; ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekmektedir. Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Tarama yapıldıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.

Invisalign tedavim bittikten sonra herhangi bir işlem yapılıyor mu?

Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizde herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması için kesici dişlerin iç tarafına çok ince “retainer” denilen sabitleyici teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan gözükmez. Süresini ortodontistiniz size açıklayacaktır.

Invisalign tedavimin simülasyonunu bende de olacak mı?

Evet. Size 2 adet e-posta gelecektir. Bir tanesinde bir bağlantı adresi diğerinde de bir kod gelecektir. Bağlantı adresini tıklayıp o adrese size gelen kodu girerseniz 3 boyutlu tedavi planınızı istediğiniz zaman istediğiniz yerde cep telefonunuzdan takip edebileceksiniz.

Invisalign güvenilir bir tedavi midir?

Invisalign ile dünyada şu an 8,000,000 kişi tedavi olmuştur. Bu sayı giderek artmaktadır. www.invisalign.com adresinden de inceleyebilirsiniz.

Invisalign aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan Bisphenol-A var mı?

Invisalign aligner’ları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat maddelerini kesinlikle içermemektedir. Bu yüzden, Invisalign tedavisini yaşamınızın her döneminde, hamilelik, süt verme dahil güvenle yaptırabilirsiniz.

Çok kahve çay veya sigara tüketilirse invisalign plakları sararır mı?

Kahve ve çay içimi invisalign plaklarını bir nebze renklendirse de sigara içimi plakları sarartır. Ancak plaklar 15 günde bir değiştirileceği için 15 günde bir tertemiz plaklarla tedavi devam edecektir.

Başka ne tür içecek veya gıdalar invisalign plaklarımı renklendirir?

Köri sosu, hardal, kırmızı şarap, vişne suyu, tütün mamülleri, kahve, çay invisalign plaklarınızı renklendirebilir.

Invisalign plaklarının bakımı nasıl yapılır?

Alignerlarınızın temizliği için akan ılık bir suyun altında fırçalamanız yeterlidir. Bunun yanında corega tabletlerle de (protez temizleme tabletleri) alignerlarınızın bakımını idame ettirebilirsiniz.

Invisalign plaklarını günde ortalama ne kadar takmam gerekir?

Invisalign plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir. Yani yemek yerken çıkartıyoruz ve onun haricinde devamlı takıyor olmanız gerekir. Sadece önemli bir toplantı varsa veya düğün vs gibi etkinliklerde haftada 2-3 saat ekstra çıkartabiliriz.

Invisalign plaklarımı sadece gece taksam olur mu?

Invisalign plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız lazım. Dişlerinizin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı uygulanması gerekmektedir. Bu yüzden sadece gece takılan alignerlar tedavinizi arzu edilen şekilde bitirmeyecektir.

Invisalign alignerlarımı yüzerken veya spor yaparken takabilir miyim?

Tabii takabilirsiniz. Invisalign tedavisinde günlük aktivitelerinizden ödün vermeden ortodontik tedavinizi devam ettirirsiniz.

Invisalign plakları konuşmamı etkiler mi?

Çoğu hastamızda böyle bir şikayet yoktur. Ancak bazı hastalarımızın dilleri plakların diş ve diş eti birleşimine takılabilir. Bu durum en geç 1 hafta içerisinde geçmektedir.

Ataşmanlar (invisalign tedavisi sırasında dişlerin üzerine yapıştırılan küçük diş rengindeki çıkıntılar) tedavi sonuna kadar kalacak mı?

Evet genellikle bu ataşmanlar tedavinin başından sonuna kadar dişleriniz üzerinde kalır. Bazı ataşmanların tedavi sırasında yerleri değişebilir. Tedaviniz bittiğinde bu ataşmanların hepsi diş yüzeyinden temizlenir.

Invisalign tedavisi sırasında ataşmanlar dışında ağzıma ekstra apareyler takılır mı?

Normal şartlar altında invisalign tedavisinde hastalarımıza ataşmanlar dışında bir şey kullandırmayız. Ancak bazı ağır vakalarda sadece gece olmak üzere takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında ağır vakalarda mini vida sistemleri de invisalign tedaviniz sırasında uygulanabilir. Tüm bu yapılacak işlemler ilk muayeneniz sonrasında size detaylı bir şekilde ortodonti uzmanınız tarafından anlatılacaktır.

Invisalign plaklarımın üstünde bazı yazılar var bunların anlamı nedir?

Invisalign plakların bir tarafında hasta kod numaranız ve invisalign logosu yerken alır. Diğer tarafında ise üst çene ise ‘’U’’ alt çene ise ‘’L’’ yazısı bunların yanında ise aligner numaranız yani plak numaranız yazar. Örneğin: üst 25 nolu plak ise U25 , alt 15 no lu plak ise de L15 yazar.

Aktif olarak kullandığım alignerımı kaybettim ne yapmalıyım?

Aktif olarak kullandığınız aligner örneğin 15 no ise ve onu kaybettiysek sakladığımız pasif alignerımız olan 14 no yu ortodonti uzmanınıza gidene kadar takmanız yeterli olacaktır. Pasif plaklarınızı yine günde ortalama 20 saat takmanız gerekecektir.